Vontatás kezdőknek: így találd meg a megfelelő vontatókötelet
Miért fontos, hogy mindig legyen vontatókötél az autódban?
A vontatókötél egyike azoknak az autós kiegészítőknek, amelyekre ritkán gondolunk, amíg valóban szükségünk nem lesz rá. Azonban a vontatókötél kritikus fontosságú lehet vészhelyzetekben, például ha lerobban az autód, vagy ha más járművet kell kihúzni egy nehéz helyzetből. Íme néhány ok, amiért érdemes mindig vontatókötelet tartani az autóban.
Váratlan helyzetekre való felkészülés
Még a legmodernebb autók is lerobbanhatnak időnként. Egy meghibásodott akkumulátor, egy mechanikai hiba, vagy akár egy elakadás hóban vagy sárban mind olyan helyzetek, amikor egy vontatókötél életmentő lehet.
Segítség másoknak
Nemcsak saját magad miatt érdemes vontatókötelet tartani, hanem mások megsegítésére is. Előfordulhat, hogy egy barát vagy egy idegen elakad, és nem tud tovább haladni, és te könnyen kisegítheted őket egy vontatókötéllel.
Hogyan használd helyesen a vontatókötelet?
A vontatás megfelelő módja nem csak a jármű biztonsága érdekében fontos, hanem azért is, hogy elkerüljük a baleseteket. Íme az autó vontatás alapvető lépései:
Rögzítés:
Rögzítsd a vontatókötelet mindkét jármű vontatási pontjához. Az autók alján általában találhatóak gyárilag kialakított vontatási pontok, például vonóhorog, illetve a mai autók állandó tartozéka a vonószem. Ezt rendszerint az első és hátsó lökhárítón egy lepattintható kis műanyag elem mögötti menetes lyukba kell becsavarni. A vontatókötelet ebbe a vonószembe fűzzük be vagy kapcsoljuk rá. Ne csatlakoztasd a kötelet lökhárítóhoz vagy más könnyen leszakadó részekhez, mert komoly kárt okozhatsz vele az autóban!
Kommunikáció:
A vontatás során folyamatosan kommunikáljatok a másik sofőrrel. Ideális esetben mindkét autóban legyen egy telefon, vagy jelezzetek egymásnak kézmozdulatokkal.
Lassú indulás:
A vontatásnál mindig lassan indulj el, hogy ne rántsd meg hirtelen a vontatott járművet. A gyors indulás károsíthatja mindkét autót és személyi sérülést is okozhat.
Alacsony sebesség:
A vontatás során tarts alacsony sebességet (30-40 km/h), és kerüld az éles kanyarokat, hirtelen fékezéseket. Az autó vontatás során tartsd feszesen a kötelet, haladj lassan, a fékezés pedig természetesen mindkét jármű feladata. A fékezést mindig a hátul haladó kezdje meg, hogy a kötél ne lazuljon fel, és a vontatott autó legyen üresbe kapcsolva.
Biztonsági fények:
Elterjedt tévhit, hogy a vontatott járműnek ajánlott bekapcsolnia a vészvillogót, hogy a közlekedés többi résztvevője figyeljen rá. Ez azonban nincs így! A vontatott járműnek nem szabad használnia a vészvillogót, ugyanúgy kell indexelni, világítást használni, mint normál esetben.
Milyen vontatókötelet válassz?
A megfelelő vontatókötél kiválasztása kulcsfontosságú ahhoz, hogy biztonságosan és hatékonyan tudj segíteni magadon vagy másokon. Íme, mire érdemes figyelni:
Teherbírás
Vontatókötélből különböző teherbírásúak választhatók az autó súlyának megfelelően. A mai autók súlyát ismerve és az SUV és elektromos autók terjedését is figyelembe véve célszerű legalább 3000 kg-os teherbírású kötelek közül választani.
Hosszúság
A vontatókötél ideális hossza 3 és 6 méter között változik. Rövidebb kötél esetén könnyebb a vontatás irányítása, míg hosszabb kötél nagyobb távolságot biztosít a vontató és vontatott jármű között, amely előnyös lehet szűk helyeken.
Anyag
A vontatókötelek különböző anyagokból készülhetnek, például nylonból, poliészterből vagy acélsodronyból. A nylon rugalmas, így elnyeli a hirtelen rántásokat, míg az acélsodrony tartósabb és nagyobb teherbírással rendelkezik, de kevésbé rugalmas.
Kampók és csatlakozók
A legtöbb vontatókötél két erős acélkampóval rendelkezik, amelyek segítségével könnyen rögzíthető az autóhoz. Fontos, hogy ezek a kampók elég erősek legyenek ahhoz, hogy ne törjenek el vontatás közben, így mindig megfelelő teherbírású terméket válassz.
Pár tanács és szabály, amit a vontatásnál érdemes betartani
Mindenképpen e célra gyártott, kellően rugalmas kötéllel vontass, amely felveszi az esetleges rángatásból származó energiákat, így kíméli az autók szerkezeti elemeit.
Ha hátul nincs a vonószemnek kialakított hely a lökhárítón, akkor rendszerint közvetlenük a lökhárító alatt található egy odahegesztett fém gyűrű vagy karosszérianyúlvány, amibe a vontatókötelet beakaszthatod.
Ha az autón van vonóhorog, és az alkalmas vontatásra is, azt is használhatod. Ugyanakkor vannak olyan vonóhorgok, amelyek csak csökkentett terhelésre, pl. kerékpárszállító rögzítésére alkalmasak, erre mindig figyelj oda.
Az elektromos autók általában fixen kapcsolódnak a meghajtómotorokhoz, így azok a hivatalos gyári ajánlások alapján nem vontathatók. Vannak típusok, amik igen, rövid távokon ill. alacsony sebesség mellett, de az ökölszabály az, hogy elektromos autót ne vontass.
Vontatásnál tartsd be a szabályokat. Közúton 40 km/h a max vontatási tempó, autópályán a legközelebbi lehajtóig lehet csak vontatni.
Nem minden vonóhorog alkalmas másik jármű vontatására. A levehető vonóhorog például kisebb utánfutók vontatására alkalmas, a vonóhorog csomagtartó pedig a biciklik számára nyújt megoldást.
Összegzés
A vontatókötél kis helyet foglal, de hatalmas segítséget nyújthat, ha vészhelyzetbe kerülsz, vagy ha segíteni kell valakinek.
A megfelelő vonóhorog kiválasztásánál vedd figyelembe az autód tömegét, mérlegeld a kötél anyagát és hosszát, hogy a vontatás biztonságosan és hatékonyan történjen.
Vontatáskor mindig óvatosan, körültekintően járj el, és ilyenkor is tartsd be az érvényben lévő közúti szabályokat!
Az Unix webshopban mindent megtalálsz, ami a biztonságos vonatáshoz szükséges, legyen az vonóhorog csatlakozó, vonóhorog kupak, vonóhorog átalakító vagy éppen az Unix vontatókötél.
{{TERMEKEK:TOBBTERMEK=600262, 579700, 579702, 10673925, 994279, 579697, 993825, 579698}}