Többféle van, mint gondolnád: a teherautók 10 leggyakoribb típusa
Mit nevezünk teherautónak?
Először is tisztázzuk a teherszállításra alkalmas járművek megnevezést: Teherautó minden, ami terhet szállít és 3,5 tonnánál több a megengedett össztömege. A kamion egy gyűjtőfogalom, amibe sokféle jármű tartozhat. Általában két vagy több részből áll, van egy motoros-vezetőfülkés rész és egy "utánfutó". Ezek alapján tehát minden kamion teherautó, de nem minden teherautó kamion.
A nyergesvontató pedig egyfajta kamion, aminek nincs rakfelülete, a nyeregszerkezetére támaszkodik a félpótkocsi. Így tehát minden nyerges vontató kamion, de nem minden kamion nyerges vontató.
Az alapok tisztázása után pedig lássuk a 10 leggyakoribb teherautó típust, amivel az utakon találkozhatunk!
1. Billenős teherautók
A billenő platós teherautók (más néven billenőkocsik) olyan szabadon szállítható anyagok szállítására alkalmasak, mint a homok, kő vagy törmelék. Jellemzően nyitott platóval rendelkeznek, amely megdönthető, így a rakomány gyorsan és hatékonyan kirakható. Eredetileg lovak húzták őket, de az 1910-es években már hidraulikus emelőket építettek be, ami megteremtette a modern verzió alapjait. Az első világháborúban élelmiszerszállításra használták őket, később pedig a bányászatban és építőiparban váltak elterjedtté.
2. Pickup teherautók
A legismertebb és legelterjedtebb kisteherautó kétségkívül a pickup. A pickupok gyakran a családok kedvenc teherautói, de sokoldalúságuk miatt az üzleti életben is elterjedtek. A legismertebb modellek közé tartozik a Ford F-sorozat, a Chevrolet Silverado és a Dodge Ram. A pickupok tökéletesek a kisebb szállítmányokhoz, például sportfelszerelésekhez vagy építőanyagokhoz, de akkor is jól jön egy ilyen autó, ha saját magunk vinnénk haza egy bútort valamelyik ismert áruházból.
3. Hűtőkamionok
Az élelmiszeripar számára a hűtőkamionok jelentik a biztos működés alapjait, legyen szó az alapanyag szállításról, vagy a kereskedelmi láncokhoz történő disztribúcióról. A hűtőkamionok az 1920-as években jelentek meg először, és azóta szigetelésük, valamint hűtési technológiájuk folyamatosan fejlődött. A modern hűtőkocsik nagy teljesítményű hűtőrendszerekkel vannak felszerelve, így az áruk egy hosszú út során is frissek maradnak.
4. Lapos platójú teherautók
A lapos platójú teherautók hátsó része teljesen nyitott, oldalak és tető nélkül, csupán egy platóval rendelkeznek. Kialakításuk lehetővé teszi a nehéz és nagy méretű áruk könnyű fel- és lerakodását, ezért ezeket a teherautókat jellemzően olyan áruk szállítására használják, amelyek nem érzékenyek az időjárásra, például építőanyagok vagy ipari gépek. A szállítmány megfelelő rögzítése ugyanakkor kiemelten fontos, hiszen ebben az esetben egy lezuhanó rakomány komoly károkat okozhat a közlekedés többi résztvevőjében is.
5. Autószállító teherautók
Mivel Magyarországon több nagy autógyár is működik, ezért az autószállító vonatok mellett az autószállító kamionok is viszonylag gyakori látványt jelentenek az utakon. Ezek a speciális járművek sokszor egy tucatnyi másik autó szállítására is képesek, és általában két szinten szállítják a rajtuk lévő autókat. Az autók önállóan, saját motorjuk által hajtva kerülnek fel és le a teherautóról, így nincs szükség csörlők vagy emelők használatára.
6. Bútorszállító teherautók
Bútorszállító teherautót szintén gyakran látni az utakon egy-egy nagy bútoráruház logójával felmatricázva. Talán nem ezek a legstrapabíróbb teherautók, ám költözéshez és kiszállításhoz a legalkalmasabbak, mert ezek a teherutók úgy vannak kialakítva, hogy nagy méretű bútorokat is biztonsággal lehessen mozgatni a segítségükkel. A bútorszállítók sofőrjei gyakran részt vesznek a rakodásban is.
7. Nehézvontató
A nehézvontató elsődlegesen túlsúlyos vontatmányok vontatására lett kialakítva. Ehhez a szokásosnál nagyobb teljesítményű motorral és nagyobb teherbírású futóművel van felszerelve, és vontathatnak nyereggel vagy vonófejjel is. Ezek a teherautók alapvetően nyergesvontatónak készülnek, ezért rövidebb alvázúak, robusztusabbak, és minimum három tengellyel rendelkeznek.
8. Pótkocsis teherautók
A pótkocsis teherautók különálló pótkocsit vontatnak, amely lehetővé teszi a nagy mennyiségű áru szállítását. A pótkocsis teherautó egy, az első és hátsó tengelyen megtámasztott vonórúd segítségével vontatja a pótkocsit, és rendkívül népszerűek a bútorok és más nehéz áruk mozgatásában.
9. Tankerek
A tankerek, vagy üzemanyag szállító tartállyal rendelkező teherautók a leggyakrabban használt járművek bármilyen típusú folyadék vagy olvadt anyag szállítására. Ezek a speciális teherautók gyakran nagy súlyú és veszélyes anyagokat is szállítanak, például üzemanyagot vagy vegyszereket. Ezeket a szállítójárműveket nagy kihívás vezetni, hiszen a súlypontjuk magasan van, így a kamionosok között sem mindenki vezet szívesen tartályos teherautót.
10. Dobozos teherautók
A kis dobozos autókat legtöbben egy költözés kapcsán ismerik meg. Ezek az autók egy zárt, téglatest alakú rakodótérrel rendelkeznek, amely lehetővé teszi a szállítmányok biztonságos szállítását. A dobozos teherautókat gyakran használják élelmiszerek, bútorok és egyéb áruk szállítására, amelyek védelmet igényelnek az időjárási körülmények ellen.
Összegzés: Ezek a legismertebb teherautó és kamion típusok
A teherautók világa tehát jóval összetettebb, mint messziről gondolná az ember. Míg a kamionosok pontosan tudják, hogy mi a különbség az egyes teherautó típusok között, addig a legtöbb autós szimplán teherautónak hívja a teherszállításra alkalmas járműveket.
A teherszállító járművek családja ugyanakkor nagyon színes, a ponyvás teherautótól a billencsig számos jármű tartozik ide. Ha pedig a különlegesebb, specifikus teherautó típusok is érdekelnek, olvasd el ezt a cikkünket is, mert 10 igazán különleges teherautó fajtát mutatunk meg benne.