A méret a lényeg? Ebben más a motor akkumulátor, a személyautó akksi és a teherautó akkumulátor
Legyen szó bármilyen akkumulátorról, ennek az alkatrésznek minden esetben az a célja, hogy megbízható energiát biztosítson az indítómotor számára, és támogassa a jármű elektromos rendszereit. Az akkumulátor több funkciót is ellát az autóban, amivel néha még a szakemberek sincsenek tisztában.
Akkumulátor szerepe a modern autókban
A közhiedelemmel ellentétben az autó akkumulátora nemcsak a motor beindításához szükséges, hanem folyamatosan ellátja az autó elektromos rendszereit is árammal, biztosítva a jármű megbízható működését. Az akkumulátor számos kulcsfontosságú feladatot lát el, ami nélkül nem is működik az adott gépjármű:
Indítómotor meghajtása
Az akkumulátor legfontosabb szerepe, hogy elindítsa az autó motorját. Amikor a kulcsot elfordítjuk vagy a start gombot megnyomjuk, az akkumulátor nagy mennyiségű energiát szállít az indítómotornak (önindítónak), amely beindítja a belső égésű motort. Ez a nagy áramlökés gyorsan lemerítheti az akkumulátort, de a motor beindulása után a generátor visszatölti a felhasznált energiát.
Az elektromos rendszerek működtetése a motor álló helyzetében
Az autó akkumulátora akkor is ellátja árammal az elektromos rendszereket, amikor a motor nem jár. Ilyen rendszerek lehetnek a világítás, rádió, ablakemelők, központi zár, riasztó vagy a fedélzeti számítógép. Ezek a rendszerek kis áramfelvétellel működnek, így az akkumulátor hosszabb ideig biztosítani tudja az energiát, amíg a jármű nem jár.
Feszültségstabilizálás
Az autó elektromos rendszerei érzékenyek lehetnek a feszültségingadozásokra, amelyek károsíthatják az elektronikát. Az akkumulátor ebben az esetben feszültségstabilizátorként működik, amely simítja a generátor által termelt áram ingadozásait, és biztosítja, hogy a rendszerek egyenletes feszültséget kapjanak.
Energia biztosítása stop-start rendszerekben
A modern autók közül egyre több van felszerelve stop-start rendszerrel, ami az üzemanyag-takarékosság érdekében leállítja a motort például forgalmi dugóban vagy piros lámpánál. Az ilyen rendszerek különösen nagy igényeket támasztanak az akkumulátorral szemben, mivel gyakran kell újraindítani a motort, miközben az elektromos rendszerek továbbra is működnek.
Akkumulátorok különböző típusai
Mivel az akkumulátor ennyire kulcsfontosságú része az autónak, egyáltalán nem mindegy, hogy a járműbe milyen akkumulátor kerül. Aszerint, hogy milyen járműbe való egy akkumulátor, nagyon eltérő specifikációkkal találkozhatunk, ezért nézzük meg a három leggyakoribb kategóriát: a robogó akkumulátor, teherautó akkumulátor, és a személygépkocsi akkumulátor összehasonlítását a különböző technikai szempontok szerint!
Legjobb akkumulátor méret és kapacitás
Robogó akkumulátorok: Általában kisebb méretűek, mivel a motorkerékpárok energiaigénye jóval alacsonyabb. Egy motorkerékpár-akkumulátor kapacitása tipikusan 6-12 Ah között mozog, míg az indítóáramuk 100-300 A körül van.
Személyautó akkumulátorok: Ezek nagyobb méretűek és kapacitásúak (50-100 Ah), mivel több energia szükséges az autó elektromos rendszereihez és az indítómotorhoz. Az indítóáramuk 400-600 A között változik.
Teherautó akkumulátorok: Ezek az kamion akkumulátorok a legnagyobbak, hiszen a teherautók nagy energiaigénnyel rendelkeznek, amihez 100 Ah fölötti kapacitás és akár 1000 A feletti indítóáram szükséges.
A motor akkumulátor feszültsége
A motorkerékpárok legtöbb esetben 12 V-os akkumulátort használnak, bár néhány kisebb modell 6 V-os rendszert is alkalmaz.
A személyautók szinte mindig 12 V-os akkumulátorral rendelkeznek, ami elég a különféle elektronikai rendszerek és az indítómotor működtetéséhez.
A teherautók többnyire 24 V-os rendszereket használnak, két sorba kötött 12 V-os akkumulátorral, hogy biztosítani tudják a nagyobb indítási energiát.
Robogo akku tartósság és üzemidő
A motorkerékpár akkumulátorok, így még az elektromos robogó akkumulátorok is általában rövidebb élettartamúak a kisebb kapacitás és a gyakori lemerülési ciklusok miatt, mivel a motorosok szezonális jelleggel használják járműveiket.
A személyautó-akkumulátorok élettartama általában 4-6 év, feltéve, hogy rendszeresen karbantartják és optimális körülmények között használják őket.
A teherautó-akkumulátorok hosszabb élettartamúak lehetnek, de mivel nehezebb körülmények között működnek (nagyobb terhelés, gyakori hosszú távú használat), gyakran nagyobb igénybevételnek vannak kitéve.
Legjobb akkumulátor típusok felhasználási környezet szerint
A motorkerékpárok akkumulátorai könnyebbek és kompaktabbak, hogy megfeleljenek a jármű kis helyigényének.
A személyautóknál az akkumulátornak ellenállónak kell lennie az időjárás viszontagságaival szemben, valamint képesnek kell lennie támogatni a modern autókban található számos elektromos eszközt.
A teherautók akkumulátorai robusztusabbak, mivel hosszabb távú igénybevételre és nagyobb energiafogyasztásra készülnek.
Motor akkumulátor minden igényre: A.Z. Meisterteile akkumulátor kínálat
Mivel akkumulátor szükséglet tekintetében ilyen eltérőek az igények a különböző járműtípusok között, az A.Z Meisterteile termékcsaládja is különféle járműtípusokhoz kínál akkumulátorokat, beleértve a motorkerékpárokat, személyautókat és teherautókat egyaránt. Az Unix autó motor akkumulátor webáruház minden kategóriában megbízható megoldást kínál, hiszen az A.Z Meisterteile akkumulátorok híresek kiváló minőségükről és megbízhatóságukról.
Az európai piac szigorú követelményei alapján kifejlesztett akkumulátorok hosszú élettartamot és magas indítóáramot kínálnak, így kiváló választást jelentenek minden típusú járműhöz.
Az A.Z Meisterteile akkumulátorai között megtalálhatóak a hagyományos ólom-savas és a korszerűbb AGM típusú akkumulátorok is, amelyek nagyobb teljesítményt és hosszabb élettartamot kínálnak. Kiemelkedő tulajdonságaik közé tartozik a vibrációállóság és a szélsőséges hőmérsékleti viszonyokkal szembeni ellenálló képesség, ami különösen fontos a teherautóknál és motorkerékpároknál.